Horror każdego z nas może przestraszyć!

W pewnych momentach po prostu … lubimy się bać. Kontrolowany strach daje nam szansę na zwiększenie adrenaliny i poczucie emocji, których do tej pory nie doświadczyliśmy. Takie wrażenia można otrzymać na kolejce górskiej czy podczas skoku ze spadochronem. Coraz więcej osób wybiera te atrakcje. Na pewno zdają sobie sprawę, że nie będzie spokojnie, ale właśnie tak ma być. Taki kontrolowany strach możemy doświadczyć oglądając pewne filmy. Horror to gatunek, który idealnie się w tym celu nadaje. Jest on znakomitą opcją, jeśli chcemy się czymś przestraszyć. Horror to film, który zdecydowanie najlepiej ogląda się wieczorem, czasami nawet późną nocą. To właśnie wtedy odczuwane emocje są największe.

Jaki główny cel ma horror? Przede wszystkim, widz musi mieć poczucie klimatu grozy. Często też producenci takich filmów dążą do tego, aby telewidzowie byli bardzo czymś zaniepokojeni. Niektóre filmy z tego gatunku są na tyle przerażające, że kinomaniacy czują w pewnym momencie nawet obrzydzenie czy szok. Są jednak na to po części przygotowani, bo właśnie takimi cechami charakteryzuje się dobry horror. Najczęstsze motywy przejawiające się w filmach z tego gatunku to oczywiście demony, wilki czy wampiry. Reżyserzy często wykorzystują jako główne postacie wyimaginowane wilkołaki, kanibale albo ludzi chorych psychicznie. Miejscem rozgrywania takich filmów są najczęściej nawiedzone budynki pogrążone w nieciekawej atmosferze. W takim domu z każdego kąta może pojawić się zagrożenie, co jeszcze bardziej ekscytuje widza.

Aby horror był dobry, potrzebna jest odpowiednia fabuła. Często są to kompletnie nierealne historie, w których nie brakuje już wspomnianych krwiożerczych wampirów czy wilków. Takie postacie nie zawahają się przed niczym, aby dopaść bohaterów i pokazać im, kto tutaj tak naprawdę rządzi. Są też jednak filmy z tego gatunku, które mają fabułę możliwą do wystąpienia w życiu realnym. Przykłady? Grupa studentów jedzie na wakacje. W trakcie drogi psuje im się samochód. Muszą sobie jakoś poradzić z tą sytuacją. Kłopot w tym, że znaleźli się w jakimś kompletnie opuszczonym miejscu, gdzie nie ma ani samochodów, ani domów. W pewnej chwili zjawia się nieznajomy. Studenci cieszą się, ale nie wiedzą, że za chwilę ich życie może zamienić się w koszmar. Co ciekawe, kilka takich historii miało już miejsce naprawdę, dlatego taka fabuła – choć na pierwszy rzut oka też mocno nierealna – może wydarzyć się w prawdziwym życiu. Studenci nie mają większych szans w starciu z psychopatą, który zna każdy zakamarek głuszy. Widzowie dopingują uczniom, ale zdają sobie sprawę, że będzie ciężko o dobry finał. W takich filmach jak horror happy end jest niezwykle rzadko widziany.

Jakie projekcje z tego gatunku warto znać? „Wywiad z wampirem”, „Dziecko Rosemary”, wszystkie części „Piły”, saga „Paranormal Activity” czy „Jeździec bez głowy”. Oglądając te filmy na pewno poczujecie dużą dawkę strachu i adrenaliny. O to w tym jednak wszystkim chodzi – aby odczuwać strach w zaciszu własnego domu/mieszkania czy na fotelu w kinie.

 

Add Comment