Dramat to gatunek filmowy, który silnie porusza emocje widza

Osoby uwielbiające oglądać filmy zazwyczaj mają swoje ulubione gatunki. Niektórzy lubią kilka z nich i decydują się na kompletnie przeciwstawne do siebie projekcje. Dzieje się tak, kiedy oglądają po kolei komedie romantyczne czy melodramaty, a kończą seans kinem akcji. Tacy kinomaniacy mają bardzo wszechstronne zainteresowania. Są też jednak osoby, które uwielbiają tylko jeden gatunek. Może być to dramat czy film sensacyjny. Jeśli lubicie filmy z mocną, poruszającą i dającą do myślenia fabułą, to ten pierwszy gatunek będzie dla Was odpowiedni. Dramat potrafi naprawdę mocno poruszyć każdego widza. Często w tych filmach nie pada ani jedno zabawne zdanie. Całość jest opakowana w powagę, która ma pomóc skupić się widzom na najważniejszych wątkach. Warto zaznaczyć, że dramat to rodzaj filmowy, który zawiera dzieła o charakterze fabularnym. Rzadko zdarza się, aby był to aspekt dokumentalny. Przede wszystkim cała akcja ma poruszyć widza. Akcja filmu skupia się wokół jednego czy kilku problemów.

Widzowie zazwyczaj szybko utożsamiają się z głównym bohaterem. Wiedzą, że każdego mogła spotkać podobna sytuacja. Kłopoty są bardzo różne. Główni bohaterowie muszą sobie radzić z naprawdę dużą ilością dylematów i życiowych wyborów. Weźmy na przykład polski film „Tato”. To dramat w najczystszej postaci. Ojciec musi zająć się córką, ponieważ matka zaczyna mieć spore kłopoty zdrowotne. Rodzice nie są już razem. Co ciekawe to dziecko … po części zajmuje się domem, gotuje, sprząta. Z czasem jednak główny bohater zaczyna rozumieć swoje obowiązki. Nie chce, aby córka trafiła w ręce coraz bardziej chorej matki. Czy jednak sąd przyzna opiekę ojcu? Zazwyczaj tak się nie dzieje. Widzowie muszą opowiedzieć się po którejś ze stron. Przeważnie w takich rozprawach opieka nad dzieckiem zostaje powierzona matce, ale większość obserwatorów kibicuje ojcowi, w którego rolę fantastycznie wcielił się Bogusław Linda.

Ostatnio bardzo popularnym filmem są „Nietykalni”. Tutaj mamy dramat bogatego człowieka, który nie może poruszać się o własnych siłach. Szukając opiekuna decyduje się wybrać czarnoskórego lekkoducha, który zbytnio nie pali się do pracy. Teoretycznie, widzowie mogą być tym faktem mocno zaskoczeni. Wydaje się bowiem, że to najgorszy z możliwych wyborów. Mężczyzna jeżdżący na wózku dostrzega w nim coś, czego nie widzi nikt inny. Jego wybór okazuje się trafny. Mężczyźni – choć z dwóch różnych światów – szybko zaprzyjaźniają się, a niepełnosprawny zapomina o swojej sytuacji i zaczyna na nowo korzystać z uroków życia.

Inny ciekawy i przejmujący dramat? „Życie jest piękne”. Ten film dogłębnie nas poruszył. To historia ojca i syna, którzy trafili do Obozu Koncentracyjnego. Na początku wydaje im się, że ich sytuacja nie jest taka najgorsza. Z czasem jednak ojciec dostrzega, że znaleźli się w fatalnym położeniu. Nie chce jednak martwić syna i robi wszystko, aby dać mu do zrozumienia, że całość ma formę zabawy. Ten dramat ma dużo wątków komediowych i pokazuje, że można kapitalnie połączyć te wątki. Duże brawa należą się wszystkim osobom zaangażowanym do produkcji tego filmu, ponieważ w bardzo przystępny sposób poruszyli ciężką kwestię, czyli czasy Wojny Światowej.

Warto dodać, że obecnie mamy do czynienia z kilka rodzajami dramatu. W zależności od tematu, różnią się one istotą przedstawianego problemu. Bardzo dużo osób decyduje się wybrać dramat obyczajowy. Zazwyczaj w takich filmach możemy natknąć się na kłopoty dnia codziennego, które mogą przydarzyć się każdemu z nas. Może to być, na przykład ciężka choroba czy trudna sytuacja materialna, która prowadzi do trudnych decyzji i poważnych skutków. W kinie można obejrzeć też bardzo dużo dramatów wojennych. To filmy, które skupiają się na dylematach i kłopotach żołnierzy będących na misjach czy walczących na wojnach. Jeśli widzicie w telewizji dramat historyczny, to z kolei obejrzycie zaraz pozycję, która dotyczy przeszłych czasów i również toczy się w mocno poruszającej atmosferze. Rodzajów takich filmów mamy bardzo dużo. Mają one jednak wiele cech wspólnych. Najważniejszą z nich jest to, że poruszają widza i zmuszają do myślenia.

 

Add Comment