Kinematografia tu i ówdzie

Kino, teatr, komputer czy też internet. To hasła kluczowe dla zrozumienia współczesnej kultury. A dlaczego? Ano dlatego, że ona jest niejako wszechobecna. Wszędzie możemy się zetknąć z przykładami twórczości jakiejś. Skupmy się jednak na kinematografii. Przy czym co w zasadzie wchodzi w jej zakres. Cóż, wiele różnych rzeczy. Może to być telewizja, mogą to być filmy oglądane za pośrednictwem internetu, a może to być grupa osób filmująca się na ulicach miast. Zależy od oczekiwań i sposobności.

Na pewno nie raz bywaliście w kinie. Kino istnieje od dziesiątek lat. Jest to ciekawe miejsce, w którym ludzie mogą się spotkać i obejrzeć razem jakiś film. Są to nierzadko topowe produkcje. Specjalnym rodzajem kina jest multikino. To takie kino, w którym jest wiele sal i projektorów kinowych. Tam w jednym momencie leci wiele filmów. Ale w kinie możemy oglądać obraz zarówno w dwóch- jak również w trzech wymiarach. W tym celu będą nam potrzebne specjalne okulary. A także projektory. Ale wrażenia mogą być niebywałe. Taka telewizja przeniesie nas w inny wymiar. Zupełnie inny wymiar.

Wielkim udogodnieniem we współczesnym świecie jest możliwość oglądania telewizji przez internet. Możemy skorzystać z wielu popularnych portali, jak np. CDA. A tam znajdziemy wiele interesujących filmów, które będziemy mogli bezpośrednio oglądać. Co więcej będziemy mogli oglądać legalnie. Niektóre takie portale wymagają uiszczania regularnych opłat, a inne nie. Ale też te, które wymagają opłat mogą nierzadko uraczyć nas czymś ciekawym. Dodatkowe opcje, możliwość pobrania jakiegoś filmu itp. Jeżeli chcemy pobierać to pamiętajmy o obostrzeniach prawnych. Lepiej za w czasu się z nimi zapoznać niż się przejmować. Wprawdzie nikt nie będzie sprawdzał co mamy na komputerze bez odpowiedniego nakazu, a i również jeśli nie będziemy rozprowadzać filmów – bo to jest tutaj najistotniejsze, to nie będzie problemów. No, ale lepiej jest po tych dwudziestu czterech godzinach skasować film. Zawsze można go oglądać w internecie.

Istnieje jeszcze inna opcja dla nieco zamożniejszych. Otóż filmy można kupować na płytkach CD i DVD. A następnie oglądać w naszych odtwarzaczach, o ile takowe posiadamy. Jeżeli tak to godziny domowej zabawy przed nami. Pozostaje jeszcze tylko zaopatrzyć się w telewizor z dużym ekranem. I zabawa gotowa.

A najlepsze jest to, że filmy możemy sami kręcić, a to za sprawą naszych urządzeń mobilnych. Nasze laptopy i tablety idealnie się do tego nadają. Dzięki nim możemy nagrać film w wysokiej rozdzielczości, a następnie zwyczajnie go odtworzyć. I obrobić na naszych komputerach. Dzisiaj to nie jest problem. Kiedyś było potrzebne potężne komputery i sprzęt montażowy. Dzisiaj to zadanie jest znacznie prostsze. Choć trzeba tutaj pamiętać o tym, że w warunkach domowych nie dokonamy tego, ile byśmy dokonali w profesjonalnym biurze, ale coś za coś. A od czegoś trzeba zacząć.

Kinematografia to bardzo szerokie i wszechobecne pojęcie. Warto w tym miejscu wspomnieć o muzeach kinematografii, które znajdują się w różnych miastach. A tam odbędziemy swoistą podróż w czasie, aż do jego początków. Przygoda warta poznania.

Add Comment