Intrygujące filmy fantasy

Gatunek filmowy, określany jako fantasy, można bez posądzenia o nadużycie powiązać z analogicznym gatunkiem literackim, który święci triumfy wśród odbiorców od kilku dziesięcioleci. W pewnym sensie to od książek tego rodzaju można wywieść utrzymane w tej konwencji filmy: również dlatego, że to właśnie ekranizacje literackich pierwowzorów są najpopularniejszymi przykładami tego rodzaju kina. Chcąc wymienić najbardziej rozpoznawalne tytuły filmów tego gatunku wypada wspomnieć przede wszystkim o takich uwielbianych przez widzów seriach, jak Władca Pierścieni, Harry Potter, Piraci z Karaibów czy Opowieści z Narnii.

Bajki dla dorosłych?

Wszelką twórczość artystyczną, opisywaną jako fantasy, często określa się mianem baśni skierowanych do dorosłego widza. Wizje tego rodzaju roztaczają bowiem przed odbiorcą światy fantastyczne, nawiązujące w luźny sposób do realiów znanych ludziom z ich osobistego doświadczenia. Znacznie większy udział w kreowaniu uniwersum fantasy ma twórcza wyobraźnia, zakorzeniona często w podaniach mitologicznych czy folklorystycznych. Najważniejszym wyznacznikiem twórczości fantasy jest dopuszczenie do głosu marzeń o zjawiskach nadprzyrodzonych, magicznych, które w przedstawionym świecie nagle zyskują rację bytu i stają się jedną z zasad funkcjonowania tego uniwersum. Świat filmu fantasy jest często pełen fantastycznych istot, postaci dysponujących niezwykłymi mocami, a wisząca w powietrzu magia sprawia, że widz jest otwarty na śledzenie szeregu niesamowitych zdarzeń, w jakie uwikłani są bohaterowie.

Wyzwanie dla filmowców

Przedstawienie wiarygodnie wyglądającego fantastycznego świata wymaga od twórców filmowego obrazu niemałego nakładu środków i pomysłowości. Oczywiście znacznie większą kreatywnością musieli wykazać się filmowcy tworzący jeszcze w ostatnich dekadach XX wieku, kiedy wszystkie efekty specjalne musiały być tworzone z pomocą dostępnych wówczas metod. Choć oglądane obecnie, klasyczne już filmy fantasy sprzed 30 lat mogą wywoływać uśmiech z racji umowności wielu rozwiązań technicznych, jednocześnie posiadają przez to niepowtarzalny klimat i nieco teatralną stylistykę. Na przełomie XX i XXI wieku udział rozmaitych nowoczesnych technologii stały się chlebem powszednim filmowców, których ambicją stało się tworzenie filmów fantasy. Choć komputery są w stanie wykreować całą scenografię, a nawet pomóc stworzyć szczególnie nietypowe postacie, wciąż nie sposób uciec od tworzenia drobnych rekwizytów, które muszą wyglądać możliwie wiarygodnie, a także budowania makiet, które umożliwiają kręcenie widowiskowych scen pejzażowych.

Add Comment