Jaką nagrodę można otrzymać na festiwalu w Cannes?

Praktycznie co roku, oczy całego filmowego świata skierowane są na Cannes. Dlaczego właśnie tam? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. To właśnie tam odbywa się Międzynarodowy Festiwal Filmowy. Tradycja tego wydarzenia sięga 1946 roku. Wtedy odbyło się ono po raz pierwszy. Niewątpliwie, Międzynarodowemu Festiwalowi Filmowemu w Cannes towarzyszy bardzo miła otoczka. Nie może być inaczej, skoro wszystko odbywa się na pięknym Lazurowym Wybrzeżu. Dla osób ze świata filmu ważniejsze jest jednak to, że podczas tego wydarzenia można otrzymać naprawdę wartościowe nagrody.

Tą statuetką jest Złota Palma. Dla wielu osób to jedna z najważniejszych nagród w świecie filmu. Dlaczego Złota Palma jest tak prestiżowa? Jej otrzymanie oznacza, że dana aktorka czy aktor kapitalnie wykonali swoje zadanie i odegrali naprawdę znakomitą rolę. Najważniejsza Złota Palma trafia jednak dla najlepszego filmu. Kapituła decyduje, która produkcja była zrobiona optymalnie i dodatkowo odpowiednio poruszyła widzów. Najczęściej Złota Palma trafia w ręce reżyserów amerykańskich czy francuskich. Polacy też jednak mają się czym pochwalić. Złota Palma trafiała do rąk naszych rodaków dwukrotnie. Otrzymały ją takie filmy jak „Człowiek z żelaza” Andrzeja Wajdy oraz „Pianista” Romana Polańskiego. Było to dokładnie w 1981 roku i 2002 roku.

Warto zaznaczyć, że te nagrody są przyznawane dla filmów pełnometrażowych i krótkometrażowych. W tej pierwszej dziedzinie Złota Palma trafia też do osoby, która okazała się najlepszym reżyserem. Ponadto, mamy tutaj takie kategorie, jak Najlepszy Scenariusz, Najlepsza Rola Kobieca oraz Najlepsza Rola Męska. W tym roku odbył się już Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes. Kto okazał się bezkonkurencyjny w najważniejszej kategorii? Trzeba zaznaczyć, że za najlepszy film uznano produkcję brytyjskiego reżysera – Kena Loacha – po tytułem „Ja, Daniel Blake”. Plebiscyt rozdania tych nagród z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Oczywiście, Złote Palmy nie mogą konkurować z Oscarami czy Złotymi Globami, ale i tak każda osoba z przemysłu filmowego marzy o takiej właśnie statuetce.

 

Add Comment