Najważniejsze informacje o Andrzeju Wajdzie

Wiele osób narzeka na jakość polskich filmów. Uważają, że są słabe i po prostu bardzo monotonne. Za wzór stawiają produkcje amerykańskie czy te z zachodu. Rzeczywiście, niektóre projekcje pozostawiają wiele do życzenia. Trzeba też jednak podkreślić, że bardzo często powodem wystąpienia takiej sytuacji są po prostu oczekiwania widza. Wiele osób przychodzi do kina, aby odpocząć i zrelaksować się. Nie chcą oglądać filmów wymagających od nich myślenia i skupienia dużej uwagi. Po prostu – taki seans ma być miłym spędzeniem wolnego czasu. Niektóre polskie filmy są też kiepskie z innego powodu. Bardzo wiele z nich ma niski budżet, co ma wpływ na wiele czynników. Producent nie może zatrudnić najlepszych aktorów, a to w dużym stopniu wpływa na jakość filmu. Podobnie jest w kwestii wyboru scenarzystów czy reżyserów. Od tych osób zależy bardzo dużo na planie. Scenarzysta musi napisać dobre dialogi, a reżyser wszystko odpowiednio poukładać. Jeśli nie będzie takiej właściwej osoby, to ciężko oczekiwać, aby dany film był najwyższych możliwych lotów. W Polsce nie brakuje dobrych reżyserów, ale najczęściej są zatrudniani do tych najważniejszych dzieł. Jednym z nich jest na pewno Andrzej Wajda. W naszym kraju to chyba najbardziej wybitny reżyser. Spod jego ręki wyszło już wiele znakomitych filmów i chyba trudno dziwić się, że ten 90-latek ma na swoim koncie tak dużo nagród i odznaczeń. Każdy, kto interesuje się polską kinematografią powinien poznać kilka najważniejszych faktów dotyczących jego życia.

Andrzej Wajda urodził się dokładnie 6 marca 1926 roku w Suwałkach. Ciekawe, ile osób przypuszczało już wtedy, że w 2000 roku ten wybitny reżyser filmowy i teatralny otrzyma Oscara za całokształt swojej twórczości. Nie da się ukryć, że Akademia Filmowa nie miała wyjścia, ponieważ Andrzej Wajda ma na swoim koncie wiele znakomitych powieści. Jakie filmy przyniosły mu największą popularność? Do tej grupy można choćby zaliczyć „Kanał” i „Popiół czy diament”. To właśnie w tych filmach Andrzej Wajda rozliczał się z II Wojną Światową i wszelkimi reperkusjami związanymi z tym właśnie historycznym okresem. Warto też napisać o takich filmach, jak „Człowiek z żelaza” czy „Człowiek z marmuru”. W tych ekranizacjach Andrzej Wajda odnosił się do ciężkich czasów komunistycznych i demaskował niektóre absurdy tamtego okresu. Każdy na pewno kojarzy tego reżysera z takich ekranizacji, jak „Wesele”, „Ziemia Obiecana” czy „Pan Tadeusz”. Nie można zapomnieć o filmie „Katyń”, który poruszył nie tylko Polaków, ale też Rosjan.

Jego filmy zawsze są niezwykłe i gromadzą miliony widzów przed telewizorami czy w kinach. Te wielkie hity przyniosły mu olbrzymią popularność. W związku z tym nie może być chyba dla nikogo zaskoczeniem, że Andrzej Wajda ma na swoim koncie tak wiele różnych nagród. Wymienimy tylko kilka najważniejszych z nich. Poza wspomnianym już Oscarem, 90-latek został – w 1998 roku – laureatem weneckiego Złotego Lwa za dorobek życia. Osiem lat potem, reżyser otrzymał nagrodę Złotego Niedźwiedzia. Było to za całokształt twórczości, a statuetka została wręczona w Berlinie. Warto też zaznaczyć, że Andrzej Wajda ma na swoim koncie Złotą Palmę, Cezara czy japońską nagrodę Kyoto.

Nie można nie zaznaczyć, że 90-latek otrzymał mnóstwo innych wyróżnień. Już w 1959 roku miał w swoim posiadaniu Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Trzeba też wspomnieć o Krzyżu Wielkiego Orderu Odrodzenia Polski (1999) czy Orderze Orła Białego (2011). Urodzony w Suwałkach reżyser był też doceniany nie tylko w Polsce. W 1979 roku został odznaczony Orderem Cyryla i Metodego (na Bułgarii). Trzy lata potem we Francji otrzymał Oficer Orderu Legii Honorowej. W 2006 roku został posiadaczem Komandora Orderu „Za Zasługi dla Litwy”. Ponadto, był też nagradzany w Estonii, na Ukrainie, we Włoszech, Rosji czy na Łotwie. Skala tego zjawiska i ilość nagród tylko potwierdza i jeszcze bardziej pokazuje, że Andrzej Wajda to postać absolutnie w naszym kraju wybitna.

 

Add Comment