Czym charakteryzuje się film sensacyjny?

Czym odznacza się dobry film sensacyjny? Dlaczego tak wiele osób lubi ten właśnie gatunek i wybiera go zamiast, na przykład, komedii romantycznej? Jest co najmniej kilka aspektów składających się na ten właśnie powód. Przede wszystkim, nie brakuje w nim zwrotów akcji i dynamiki, która sprawia, że ludzie ani przez moment nie mogą być znudzeni.

Film sensacyjny to zawiła akcja, w którą wplątanych jest zazwyczaj kilku bohaterów. Jedni są po stronie zła, a drudzy reprezentują dobro. Film sensacyjny zawiera bardzo wciągającą fabułę, która najczęściej trzyma widza w napięciu emocjonalnym przez cały okres jego trwania. Sytuacja zmienia się dynamicznie, a bohaterzy często muszą podejmować bardzo odważne kroki, aby przetrwać i przechytrzyć swoich wrogów. Jeśli film sensacyjny zawiera wątki poboczne to zazwyczaj tylko po to, aby zwiększyły rozwój intryg i jeszcze bardziej przyspieszyły tok akcji. Warto też dodać, że dobry film sensacyjny kładzie znacznie większy nacisk na fabułę oraz psychologię postaci, na przykład, w porównaniu do filmu akcji.

Oglądając film sensacyjny można mieć wrażenie, że wszystko dzieje się naprawdę bardzo szybko. Akcja z każdym kolejną minutą nabiera rozpędu, a przed widzami jest coraz więcej zagadek do rozwikłania. W filmach z tego gatunku jest mnóstwo strzelanek, pościgów czy bójek. Niejednokrotnie dialogi schodzą na dalszy plan, a na pierwszy wychodzi odpowiednio przedstawiona akcja, jak choćby przejęcie konwoju z pieniędzmi.

Do klasyki gatunku zaliczają się takie filmy „Brudny Harry”, „Uprowadzona”, „Kiler”, „Plan Doskonały” czy „Szarada”. Nie można w tym miejscu nie wspomnieć o serii filmów z Agentem Jamesem Bondem. Te ekranizacje różnią się między sobą wątkami, ale mają mnóstwo cech wspólnych charakteryzujących dobry film sensacyjny. Dlatego też, tak wiele osób chodzi na te projekcje i raczej nie należy oczekiwać, aby ta kwestia uległa jakiejkolwiek zmianie.

 

Add Comment