Dlaczego każdy chce otrzymać Złote globy?

Mówi się, że aktorzy przede wszystkim pracują dla pieniędzy i wielkiej sławy. Pewnie w dużej mierze tak właśnie jest. Najlepsi w tej branży na pewno nie mogą narzekać na przychody, które dla wielu zwykłych ludzi są wręcz kosmiczne. Aby jednak dojść na sam szczyt trzeba być naprawdę bardzo dobrym w swoim fachu. Wiele osób po prostu uważa, że tylko najlepsi mogą grać w kasowych produkcjach. W tym celu muszą wykazać się na castingach i sprawdzić w swojej roli. Droga na sam szczyt często jest bardzo trudna. Wiele osób patrząc na ten świat z boku uważa, że praca w charakterze aktora jest łatwa. Zazwyczaj jednak jest inaczej. Bardzo często trzeba wcielać się w różne postacie, które są sprzeczne z osobowością danego człowieka. Wtedy aktor czy aktorka muszą pokazać swój prawdziwy kunszt. Takiemu zadaniu podołają tylko specjaliści i absolutni profesjonaliści w swoim fachu. Koszmarem aktorów są też choćby duble. Na pewno mało osób sobie zdaje sprawę, że pewne sceny trzeba grać nawet kilkadziesiąt razy pod rząd! Najlepsi z najlepszych dostają zatem dobre pieniądze, ale całkowicie sobie na to zasłużyli. Wspomnieliśmy już jednak, że osoby wykonujące ten zawód nie pracują tylko dla gotówki czy sławy. Wielu z nich walczy też o prestiżowe nagrody, które są niejako potwierdzeniem ich klasy i profesjonalizmu. Jedną z najbardziej prestiżowych nagród są na pewno Złote globy.

Każdy powinien wiedzieć, że Golden Globe Awards to nagrody przyznawane corocznie. Złote globy otrzymują aktorzy, aktorki, seriale czy filmy, które zostaną wskazane przez Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej w dziedzinie filmu i telewizji. Warto podkreślić, że nagrody te są przyznawane tylko za te produkcje, których premiera nastąpiła w roku kalendarzowym poprzedzającym przyznanie konkretnej statuetki. Na pewno warto przybliżyć trochę historię tych nagród. Otóż Złote globy po raz pierwszy zostały wręczone w 1944 roku. Po siedemnastu latach ceremonia wręczenia tych nagród została przeniesiona Beverly Hilton Hotel w Beverly Hills. Każdy fan kinematografii światowej powinien wiedzieć, że dokładnie od 1956 przyznawana jest również nagroda telewizyjna.

W jakich aktualnie kategoriach przyznawane są Złote globy? Obecnie są to wyróżnienia w następujących plebiscytach: najlepszy film dramatyczny, najlepszy reżyser, najlepszy aktor drugoplanowy, najlepsza aktorka drugoplanowa, najlepsza muzyka filmowa, najlepszy scenariusz, najlepszy film nieangielskojęzyczny, najlepszy film komediowy lub musical, najlepszy aktor w filmie dramatycznym, najlepsza aktorka w filmie dramatycznym, najlepszy aktor w filmie komediowym lub musicalu, najlepsza aktorka w filmie komediowym lub musicalu, całokształt, najlepsza piosenka filmowa, a także najlepszy film animowany. Warto podkreślić, że nie zawsze Złote globy były przyznawane w aż tylu kategoriach. Na przestrzeni lat ilość nagród zmieniała się i obecnie mamy to wszystko w takiej formie, jak ta opisana powyżej.

Tyle, jeśli chodzi o kategorie nagrody filmowej. Jak jest zaś ze statuetkami za seriale? Aktualnie są to następujące kategorie: najlepszy serial dramatyczny, najlepszy serial komediowy lub musical, najlepszy miniserial lub film telewizyjny, najlepszy aktor w serialu dramatycznym, najlepsza aktorka w serialu dramatycznym, najlepszy aktor w serialu komediowym lub musicalu, najlepsza aktorka w serialu komediowym lub musicalu, najlepszy aktor w miniserialu lub filmie telewizyjnym, najlepsza aktorka w miniserialu lub filmie telewizyjnym, najlepszy aktor drugoplanowy w serialu, miniserialu lub filmie telewizyjnym oraz najlepsza aktorka drugoplanowa w serialu, miniserialu lub filmie telewizyjnym.

Złote globy dorobiły się już kilku rekordzistów. Są to takie filmy jak „Doktor Żywago”, „Love Story”, “Ojciec chrzestny”, „Lot nad kukułczym gniazdem” oraz „Narodziny gwiazdy” (po pięć wyróżnień). Wśród aktorek najwięcej statuetek zdobyła Meryl Streep (osiem). Wśród aktorów był to Jack Nicholson (sześć). Z kolei najczęściej nagradzanymi reżyserami są na ten moment Francis Ford Coppola i Oliver Stone.

 

Add Comment