Dlaczego nikt nie chce odbierać Złotych Malin?

W zdecydowanej większości przypadków termin „nagrody” kojarzy nam się bardzo dobrze. Zazwyczaj takimi statuetkami są honorowane osoby, które w danej dziedzinie okazały się lepsze od konkurencji i zasłynęły czymś godnym pochwały. W świecie filmu nie brakuje różnych nagród, o których marzą wszystkie osoby związane z produkcją. Tak naprawdę z roku na rok liczba tych wszystkich plebiscytów się zwiększa. Najważniejsze nagrody pozostają jednak niezmiennie na swoim miejscu. To na pewno Oscary, a w drugiej kolejności Złote Globy. Jeśli aktor, aktorka, producent – generalnie każda osoba związana z produkcją filmu – otrzyma takie wyróżnienie, to znaczy, że naprawdę zna się na swoim fachu. O takich nagrodach marzy dosłownie każdy. Dla wielu osób związanych ze światem filmu otrzymanie Oscara czy Złotego Globu to swoiste ukoronowanie całej kariery. Są jednak wyróżnienia, których … nikt nie chce odbierać. To Złote Maliny. Najczęściej gala wręczenia tych statuetek nie gromadzi … ani jednego zwycięzcy. Dlaczego tak się właśnie dzieje?

Odpowiedź na powyższe pytanie jest bardzo prosta. Wszystko dlatego, że Złote Maliny to po prostu nagrody przyznawane dla najgorszych aktorów, filmów i innych osób związanych z powstaniem danej produkcji. Zazwyczaj nikt nie fatyguje się na galę, ponieważ jest to prześmiewcza ceremonia. Osoby, które otrzymają Złote Maliny nie są z tego faktu zadowolone i nie przychodzą po statuetkę, ponieważ zostałyby wyśmiane i dodatkowo wiele ludzi nie szczędziłoby im gorzkich słów. Statuetka Golden Raspberry Award jest przeciwieństwem Oscarów. Tam są przyznawane wyróżnienia tym najlepszym. Tutaj kapituła wybiera – ich zdaniem – najgorszych z najgorszych. Warto wiedzieć, że Złote Maliny zostały wymyślone przez krytyka filmowego J. B Wilsona. Miało to miejsce w 1980 roku. Już rok potem odbyła się pierwsza ceremonia, a ta tradycja przetrwała po dzień dzisiejszy. Tylko cztery lata temu Złote Maliny zostały przyznane 1 kwietnia. W innych latach statuetki są rozdawane około jeden dzień przed rozdaniem Oscarów. Trzeba zaznaczyć, że Złota Malina ma postać tworzywa przemalowanego na kolor złoty. Jest w formie sztucznego owocu maliny umiejscowionego na rolce filmu Super 8.

Tutaj także kluczową rolę odgrywają kategorie. Aktualnie, Złote Maliny przyznawane są w następujących dziedzinach: Najgorszy film, Najgorszy reżyser, Najgorszy aktor, Najgorsza aktorka, Najgorszy aktor drugoplanowy, Najgorsza aktorka drugoplanowa, Najgorsze ekranowe połączenie, Najgorszy scenariusz, Najgorszy prequel, remake, plagiat lub sequel oraz Odkupienie za Złotą Malinę. Do tej pory mieliśmy aż 35 ceremonii rozdania tych nagród. Co ciekawe, tylko … cztery osoby zgłosiły się po odbiór statuetki. Jak zatem widzicie, nie są to wyróżnienia lubiane. Aktorzy czy aktorki bardzo niechętnie mówią o Złotych Malinach i mają nadzieję, że nigdy nie przypadnie im taki „zaszczyt”. Co ciekawe, w 2009 roku Sandra Bullock jednego dnia otrzymała to właśnie „wyróżnienie”, a następnego trafił do niej Oscar.

 

Add Comment