Złota Kaczka to najstarsza polska nagroda filmowa

Jeśli pierwszy raz słyszycie o tych właśnie statuetkach, to pewnie dokładnie nie wiecie, kto może je otrzymać. Otóż Złota Kaczka jest przyznawana najlepszym polskim filmom. Od kiedy? Kto może ją otrzymać? Na wszystkie pytania znajdziecie odpowiedź w naszym poniższym artykule.

Warto wiedzieć, że Złota Kaczka to najstarsza polska nagroda filmowa. Jest przyznawana przez miesięcznik „Film” oraz jego czytelników. Trzeba podkreślić, że pierwszy raz Złota Kaczka trafiła w ręce laureatów dokładnie w 1956 roku. Wówczas nagrodzonym filmem okazała się „Sprawa pilota Maresza”. To jednak nie wszystko. Złota Kaczka została też przyznana za najlepszy film zagraniczny. Wówczas zwycięzcą okazał się „Ostatni most” Helmutha Kautnera. Od tamtego momentu praktycznie corocznie Złota Kaczka trafia do kolejnych osób. Praktycznie, ponieważ w historii tego plebiscytu już kilka razy zdarzyło się, że nagrody w ogóle nie przyznano. Taka sytuacja miała miejsce choćby w 1972 i 1973 roku. Podobnie było w 1981 i 1982 roku. Warto dodać, że od 1962 roku dołożono kolejną kategorię: Najlepszy Polski Film Krótkometrażowy. Z czasem liczba kategorii wzrastała. Wskutek tego, Złota Kaczka mogła trafić do jeszcze większej ilości laureatów.

Najważniejszą jednak niezmiennie pozostawał Najlepszy Film. W ostatnich latach triumfatorami w tej dziedzinie okazywały się takie produkcje, jak „Sala samobójców”, „Jesteś Bogiem”, „Dom zły”, „Lejdis” czy „33 sceny z życia”. Warto dodać, że w 2007 roku odbyło się 50-lecie tego plebiscytu. Wówczas główna nagroda – za najlepszy film z tego okresu – trafiła to twórców „Ziemi Obiecanej”.

 

Add Comment