Najważniejsze fakty o Oscarach

Nagrody w świecie filmu to swoiste ukoronowanie pracy aktorów i aktorek. Nie tylko jednak te osoby mogą liczyć na statuetki. Swoje wyróżnianie mogą też dostać reżyserzy, scenarzyści, dźwiękowcy czy kostiumolodzy. Tak naprawdę w dzisiejszych czasach każdy ma szansę pokusić się o nagrody w swojej właśnie kategorii. W świecie filmu najważniejszymi wyróżnieniami są, bez wątpienia, Oscary. Te nagrody to potwierdzenie, że aktor, aktorka, osoba z planu itp. jest naprawdę dobra w tym, co zrobiła dla konkretnej produkcji. Co warto wiedzieć o tych najbardziej prestiżowych wyróżnieniach w świecie filmu? Wybraliśmy kilka zdecydowanie najważniejszych informacji.

Oscary to coroczna nagroda przyznawana przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej (Academy of Motion Picture Arts and Sciences) w dziedzinie filmu. Po raz pierwszy nagroda ta została przyznana dokładnie w 1927 roku. Zazwyczaj uroczystość wręczenia Oscarów odbywa się w marcu. To ten miesiąc jest decydujący dla bardzo wielu osób. W zdecydowanej większości Oscary są przyznawane filmom anglojęzycznym, które w poprzedzającym roku kalendarzowym były emitowane w amerykańskich kinach. Od czternastu lat ceremonia rozdania tych prestiżowych wyróżnień odbywa się w Teatrze Dolby w Hollywood.

Najważniejsze są kategorie. W związku z tym, warto poświęcić im trochę czasu. Obecnie Oscary są przyznawane w 24 kategoriach. Trzeba jednak zaznaczyć, że nie zawsze tak było, a ilość finalnych statuetek cały czas się zmieniała. W każdej z kategorii ogłasza się od dwóch do pięciu nominacji. Tutaj warto zwrócić uwagę na jeden wyjątek. Jest nim kategoria „Najlepszy film” w której od 2009 roku nominuje się aż dziesięć produkcji. W jakich kategoriach można otrzymać Oscary? Wszystkich najbardziej elektryzuje „dział” aktorski. Tutaj mamy takie kategorie, jak Najlepszy Aktor, Najlepsza Aktorka, Najlepszy Aktor Drugoplanowy oraz Najlepsza Aktorka Drugoplanowa. Oscary mogą też trafić do ludzi z produkcji. Jakie tutaj wyróżniamy kategorie? Są to Najlepszy Film, Najlepszy Reżyser, Najlepszy Scenariusz Oryginalny czy Najlepszy Scenariusz Adaptowany. Także „dział” techniczny ma o co rywalizować. W tym aspekcie mamy następujące kategorie: Najlepsza Scenografia i Dekoracja Wnętrz, Najlepsze Zdjęcia oraz Najlepszy Montaż. Oscary można też otrzymać za dźwięk i efekty specjalne. W tym aspekcie wyróżniamy takie kategorie, jak Najlepsze Efekty Specjalne, Najlepszy Dźwięk oraz Najlepszy Montaż Dźwięku. Wiele osób z zapartym tchem czeka też na rozstrzygnięcia w muzyce. Jakie są tutaj kategorie? To Najlepsza Muzyka, Najlepsza Piosenka, Kostiumy i charakteryzacja, Najlepsze Kostiumy czy Najlepsza Charakteryzacja. Od pewnego czasu mamy także nominacje i późniejsze nagrody w dziale filmów animowanych. Znajdują się tam Najlepszy Pełnometrażowy Film Animowany czy Najlepszy Krótkometrażowy Film Animowany. W aspekcie filmów dokumentalnych także jest kilka nagród. Można je otrzymać w takich kategoriach jak Najlepszy Pełnometrażowy Film Dokumentalny, oraz Najlepszy Krótkometrażowy Film Dokumentalny. Inne statuetki można zaś zgarnąć za Najlepszy Film Nieanglojęzyczny, a także Najlepszy Krótkometrażowy Film Aktorski.

Duża ilość kategorii powoduje, że ta rywalizacja wszystkich osób związanych z filmami dorobiła się już wielu rekordzistów. Na ten moment najwięcej Oscarów – bo aż jedenaście – zdobyły takie filmy jak „Titanic” w reżyserii Jamesa Camerona, „Ben-Hur” Williama Wylera i „Władca Pierścieni: Powrót Króla” autorstwa Petera Jacksona. Ta ostatnio propozycja otrzymała statuetki … we wszystkich kategoriach, do których była nominowana. Jest to zatem na pewno wyczyn godny podkreślenia. Dokładnie też tylko trzem filmom udało się zdobyć Oscara w pięciu najważniejszych kategoriach. Według ekspertów te najważniejsze statuetki to najlepszy film, reżyseria, scenariusz, najlepszy aktor oraz aktorka. W tym przypadku równych sobie nie miały takie filmy jak „Milczenie Owiec”, „Lot nad kukułczym gniazdem” i „Ich noce”.

Warto wspomnieć też o aktorach i aktorkach, którzy byli najczęściej nagradzani. Na ten moment są to takie wybitne osobistości kina jak Jack Nicholson, Daniel Day-Lewis i Walter Brennan. Wszyscy zdobyli dokładnie po trzy Oscary. Wśród aktorek cztery nagrody zdobyła Katharine Hepburn. Po trzy statuetki mają w swojej kolekcji takie aktorki, jak Ingrid Bergman i Meryl Streep.

 

Add Comment