Kilka najważniejszych informacji o statywach
Każda ekipa filmowa składa się z co najmniej kilku osób. Pewnie gdyby Was ktoś teraz o to zapytał, to w pierwszej kolejności wymienilibyście aktorów i aktorki. Fakt – to kluczowe osoby, bez których nie może powstać naprawdę dobry film. Warto jednak podkreślić, że takich niezastąpionych ludzi jest jeszcze co najmniej kilka, jak nie kilkadziesiąt (wszystko zależy od rozmachu danej produkcji i ilości potrzebnych rąk do pracy). W skład dobrej ekipy filmowej wchodzi chociażby reżyser (często mający swoich zastępców), scenarzysta, dźwiękowiec, operator kamery, kostiumolog, makijażystka itp. Tak naprawę takich osób jest bardzo dużo, a zazwyczaj większość z nas zapomina o nich. Aby aktorzy dobrze odegrali swoje role, a film mógł odnieść sukces na małym i dużym ekranie, wszystko musi być odpowiednio przygotowane. To właśnie takie osoby, o których nie myślimy na samym początku, przyczyniają się do tego. Poza materiałem ludzkim kluczowy jest też sprzęt. Najważniejszy element każdej ekipy filmowej? Każdy powie, że kamera. To bardzo dobra odpowiedź, ponieważ bez tego urządzenia nie jest możliwe wykonanie odpowiedniej produkcji. To jednak nie wszystko. Dobra ekipa potrzebuje jeszcze o wiele więcej elementów. Jednym z nich jest statyw. Założymy się, że większość z Was nie pomyślała o tym właśnie sprzęcie. To jednak równie ważne urządzenie. Co warto o nim wiedzieć? Dlaczego jest tak istotny?
Dobrej jakości statyw to sprzęt, który przydaje się nie tylko w przemyśle filmowym. Bardzo dużo osób na pewno kojarzy go z fotografią. To właśnie tam służy do podtrzymywania i mocowania aparatu. Czasami fotografowie robią zdjęcia przy pomocy sprzętu bardzo sporych rozmiarów. Nierzadko zdarza się, że wybierają się w plener, aby być bliżej natury i uwiecznić pewne aspekty. Jak się łatwo domyślić, nie są w stanie cały czas trzymać aparatu w powietrzu, ponieważ byłoby to dla nich maksymalnie męczące. Od tego właśnie jest statyw – aby odpowiednio mocno i precyzyjnie zamocować aparat fotograficzny czy kamerę. W przemyśle filmowym jest podobnie. Operator nie jest w stanie przez cały dzień kręcenia scen trzymać kamery na swoich barkach. Byłoby to dla niego nie do zniesienia. Poza tym, nie dałby radę perfekcyjnie uwiecznić tego, na czym mu najbardziej zależy. W takich sytuacjach bardzo przydaje się statyw. Urządzenie to zazwyczaj składa się trójnoga, który ma symetrycznie rozłożone nogi w trzy strony. Jeśli rozłożycie sobie ten sprzęt, to jego obrys powinien tworzyć trójkąt równoboczny. Dobry statyw w swojej górnej części zakończony jest głowicą. To właśnie ten element pozwala na zmiany położenia zamocowanego na niej aparatu (albo bardziej nas interesującej w tym przypadku kamery) w dowolnej pozycji. Może to być pion, poziom lub dowolny inny kąt. To znacznie ułatwia pracę operatorom czy wszystkim osobom, które aktualnie odpowiadają za kręcenie konkretnych scen. To też ma bardzo duży wpływ na jakość właściwych kadrów. Operator kamery ma pełne pole do popisu i może zrobić naprawdę kapitalne sekwencje, które potem utworzą znakomity w swojej jakości film. Warto też dodać, że dobrej klasy statyw używany w tym przemyśle pozwala na płynny obrót kamery w dowolnej płaszczyźnie. Dzięki temu, jest możliwe otrzymanie, na przykład, rewelacyjnego ujęcia panoramicznego.
Trzeba też podkreślić, że profesjonalne urządzenia z tej półki służą nie tylko do robienia znakomitych filmów czy programów telewizyjnych. Można nimi również wykonywać rewelacyjne zdjęcia. Statyw z najlepszej kategorii zazwyczaj jest większy i cięższy, od normalnego sprzętu, z którego korzystają osoby mające mniej pieniędzy na produkcję, na przykład, filmu. Często też właśnie taki sprzęt jest wykonany z drewna i też nie jest to absolutnie dziełem przypadku. Poza tym, ma spory zakres regulacji wysokości. Ponadto, naprawdę dobry statyw posiada głowicę wyposażoną w pokrętła z przekładniami albo głowice olejowe. Te z kolei umożliwiają płynne obracanie kamerą. Gorszej jakości statywy są zazwyczaj mniejsze i lżejsze. Mają gorsze gabaryty i nie posiadają określonych, wysokich parametrów. To rzecz jasna wpływa nie tylko na sam komfort pracy fotografa czy kamerzysty, ale także przede wszystkim na jakość wykonanych zadań i czynności.