Telewizja, ale po amatorsku
Kinematografia rozwija się w zastraszającym tempie. W każdym bądź razie w dużym i to systematycznie od lat. Powstają coraz to nowsze i bardziej zaawansowane produkcje. Mówiąc zaawansowane mamy na myśli zarówno samą fabułę, jak również efekty specjalne. O nich warto wspomnieć słów kilka. Są to różnego rodzaju wybuchy, ale również sceny pojawiania się różnych obiektów, statki kosmiczne oraz wiele innych zjawisk. Nierzadko są to zjawiska paranormalne. A najlepsze jest to, że za sprawą współczesnej techniki takie rzeczy możemy tworzyć u siebie w domu.
Dzięki możliwościom, jakie daje nam współczesna technika możemy w zaciszu domowym tworzyć własne filmy. Osobną sprawą jest fakt, że będą one się raczej nadawały do zastosowań amatorskich lub co najwyżej półprofesjonalnych, również ze względów prawnych [1]. Ale nie traćmy ducha, od czegoś trzeba zacząć. A generalnie sporo można zrobić w warunkach amatorskich. Przede wszystkim do naszego komputera możemy podłączyć kamerę lub w wersji bardziej ekonomicznej naszego smartfona. A dzieje się tak za sprawą urządzenia o nazwie USB. Dzięki niemu możemy do komputera podłączyć dowolną ilość przewodów i urządzeń, które obsługują takie gniazdo. A stwierdzenie amatorski w przypadku smartfona nie jest na miejscu. Albowiem te urządzenia mają rozmaite parametry i oferują niekiedy możliwość nagrywania obrazu na naprawdę wysokim poziomie. Tak więc możemy nagrać parę sekwencji filmowych, a następnie zgrać je w jedną całość na naszych komputerach. Ale nie tak po prostu zgrać. Możemy je trochę urozmaicić.
Filmy możemy montować z paru niezależnych od siebie sekwencji. I tak możemy je zgrać w jedną całość. A między nimi ustawić np. efekty przejścia. I tak jedna sekwencja może zanikać, a następnie pojawić się druga. Oczywiście potrzebujemy w tym celu odpowiedniego oprogramowania. Ale jeżeli zajmujemy się tym amatorsko to powinien nam tu wystarczyć jakiś darmowy program, ewentualnie shareware. Alternatywnie możemy również zainstalować system Linux i na nim instalować odpowiednie oprogramowanie. Darmowe. Ale jak kto woli.
Ale w filmach często widujemy efekty specjalne w postaci kosmitów, statków kosmicznych, duchów, portali i tym podobnych. I co mamy w tym momencie zrobić? Tutaj przydadzą nam się programy do grafiki dwu- i trójwymiarowej. Dzięki nim będziemy mogli stworzyć odpowiednie elementy, a następnie dodawać je do filmów. I tak stworzymy własnego dwugłowego potwora albo samolot lecący nad wieżowcami. Sfilmujemy blokowisko, wytniemy je jako tło, dodamy do programu do grafiki trójwymiarowej, a następnie dodamy do tego lecące UFO. Albo samolot czy jakikolwiek inny obiekt.
W ten sposób możemy stworzyć wiele ciekawych materiałów. Stworzymy wesela, śluby, chrzciny, a także wiele innych rzeczy. I kto wie – może kiedyś ktoś odkryje w nas talent. Ale do tego droga długa i trudna. A najważniejsze jest to, że w warunkach domowych możemy naprawdę wiele porobić. I to rzeczy godnych uwagi.