Ridley Scott – reżyser wielkich filmów

Fani takich filmów, jak „Obcy – ósmy pasażer Nostromo” czy „Gladiator” nie mogą nie znać tego pana. Ridley Scott to zasłużona postać dla światowego kina, która ma sympatyków na całym świecie. W swojej karierze pracował z wieloma wybitnymi aktorami, którzy podkreślają jego kunszt i zaangażowanie. Wielu z nich dodawało, że Ridley Scott to człowiek bardzo ambitny, dlatego praca z nim nie zawsze była łatwa. Brytyjskiemu reżyserowi i producentowi filmowemu zależało jednak na tym, aby każdy detal był odpowiednio dopieszczony. Pewnie właśnie dlatego filmy tego dżentelmena są tak rewelacyjne, a fani tylko oczekują na kolejne produkcje, które wyjdą właśnie spod jego ręki.

Pierwszą najważniejszą informacją, którą wszyscy powinni wiedzieć na temat tego pana jest to, że urodził się dokładnie 30 listopada 1937 roku w South Shields. Ridley Scott szybko zainteresował się światem filmu. Już po ukończeniu studiów rozpoczął pracę jako scenograf w BBC. W 1968 roku Brytyjczyk założył wraz ze swoim bratem własne przedsiębiorstwo, które miało na celu produkować bardzo dobre produkcje. Dziesięć lat potem odniósł pierwszy bardzo poważny sukces. To właśnie wtedy na ekrany kin wszedł film „Obcy – ósmy pasażer Nostromo”. Dzięki tej propozycji Ridley Scott stał się rozpoznawalny nie tylko w najbliższym otoczeniu, ale już na całym świecie. 79-latek nie zamierzał jednak na tym poprzestawać. Nastał jego czas pięciu minut i chciał wykorzystać ten okres najlepiej, jak się tylko da. Kolejnym wielkim sukcesem Brytyjczyka był „Gladiator”. Ridley Scott stworzył kolejny kapitalny film, o którym mówili dosłownie wszyscy.

Warto wyróżnić kilka motywów, które są często obecne w jego produkcjach. Na pewno jednym z nich jest konflikt ojca z synem. Brytyjczyk kreował też mocne postacie kobiece, które nie zamierzały płakać w kącie z powodu kłopotów życiowych. 79-latek w swoich filmach często też korzystał z motywu wojska czy oficerów. Tak jak wspomnieliśmy, aktorzy podkreślają, że praca z tym brytyjskim geniuszem nie jest łatwa. Wszystko przez to, że Ridley Scott uwielbia robić duble. Ponadto, jego cechą charakterystyczną jest też również to, iż nierzadko wykorzystuje muzykę klasyczną, która w niektórych jego produkcjach jest bardzo symptomatyczna.

Brytyjczyk za swoje filmy był wielokrotnie nagradzany. Na pewno trzeba podkreślić, że 79-latek był aż trzykrotnie nominowany do Oscara za reżyserię. Taki zaszczyt przypadł mu dzięki filmom „Thelma i Louise”, „Gladiator” oraz „Helikopter w ogniu”. Podobnie było w przypadku Złotych Globów, nagród BAFTA i Emmy. Warto podkreślić, że w 2003 roku 79-latek otrzymał tytuł szlachecki, co też podkreśla, że mamy do czynienia z osobą niezwykłą. W ostatnich sześciu latach spod ręki Brytyjczyka wyszły takie produkcje jak „Prometeusz”, „Adwokat”, „Robin Hood”, „Exodus: Bogowie i Królowie” czy „Marsjanin”. Wszystkie z nich spodobały się fanom Ridleya Scotta. Większość z nich twierdzi, że nawet gdyby nie znali reżysera, to po kilkudziesięciu minutach byliby w stanie rozszyfrować tę zagadkę.

 

Add Comment