Dlaczego Potop jest tak dobrym filmem?

Bardzo dużo filmów nie zostaje na długo w naszej pamięci. Przychodzimy na nie do kina czy oglądamy w zaciszu domowym, a zaraz po ostatniej scenie o nich kompletnie zapominamy. Potop jest zdecydowanie inny. To rewelacyjna produkcja, o której myśli się miesiącami po zakończonym seansie. Osoby, które już widziały tę pozycję, na pewno przyznają nam w tym momencie rację. Potop to znakomity film i w poniższym wpisie postaramy się udowodnić, dlaczego tak właśnie jest. Mamy nadzieję, że to skłoni sporo osób do sięgnięcia po płytę DVD właśnie z tym filmem, ponieważ naprawdę warto.

Najsłynniejsza ekranizacja filmowa dotycząca powieści Henryka Sienkiewicza (polskiego noblisty) weszła na ekrany w 1974 roku. Pieczę nad reżyserią sprawował Jerzy Hoffman, który jest jednym z największych specjalistów w swoim fachu. Za produkcję odpowiadały wspólnie takie kraje, jak Polska i ZSRR (Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich). Warto zaznaczyć, że film łącznie trwał ponad pięć godzin (dokładnie 316 minut). Został podzielony na części. Pierwsza z nich stanowiła 169 minut całości, a druga 147 minut. Potop to film wybitny. Naszym zdaniem kluczowa jest sama fabuła, która jest naprawdę rewelacyjna. Akcja filmu toczy się w Rzeczypospolitej Obojga Narodów w czasie wojny pomiędzy Polakami, a Szwedami (w latach 1655–1660). Fabuła składa się łącznie z dwóch części. Główne postacie są bardzo barwne i dodają odpowiedniego uroku całemu filmowi. Jednym z nich jest Andrzej Kmicic, którego w tym filmie zagrał Daniel Olbrychski. Warto też wspomnieć o Michale Wołodyjowskim, w którego rolę wcielił się Tadeusz Łomnicki. Chyba każdy słyszał o słynnym pojedynku tych dwóch panów – jeśli nie, koniecznie trzeba obejrzeć Potop choćby dla tej właśnie sceny. Swoją rolę fantastycznie odegrał też Kazimierz Wichniarz, który znakomicie wcielił się w postać Jana Onufrego Zagłoby. Piękna Małgorzata Braunek rewelacyjnie odwzorowała postać Aleksandry Billewiczównej, a Leszek Teleszyński wykazał się aktorskimi umiejętnościami przy roli Bogusława Radziwiłła.

Naszym zdaniem, Potop to znakomity film. Pokazuje nie tylko historię Polski w czasie wojny ze Szwedami. To także znakomita praca całego sztabu, który odpowiadał za przygotowanie ekranizacji. Wszystkie osoby stanęły na wysokości zadania, ponieważ do absolutnie ani jednego elementu nie można było się przyczepić. Zaangażowano najlepszych naszych aktorów, którzy znakomicie potrafili oddać cechy swoich książkowych postaci. Na uwagę zasługuje też znakomita muzyka, za którą odpowiadał Kazimierz Serocki. Świetne zdjęcia były autorstwa Jerzego Wójcika, a wybitna scenografia wyszła spod ręki Wojciecha Krzysztofiaka. W filmach historycznych bardzo dużą uwagę odgrywają kostiumy. Potop pod tym względem się od nich nie różnił. W tym aspekcie znakomitą pracę wykonała Magdalena Tesławska. Każdy zadbał o nawet pojedynczy detal. Dzięki temu, film ogląda się z dużą przyjemnością. Takie uczucia będą towarzyszyć nie tylko tym, którzy przepadają za historią, ale też takim, którzy przede wszystkim kochają dobre kino.

 

Add Comment