Dlaczego każdy powinien zobaczyć Krzyżaków?

Kinematografia to dziedzina, którą interesuje się coraz więcej osób. Zazwyczaj jednak najwięcej ludzi gromadzą projekcje niewymagające, których jedynym zadaniem jest odstresowanie widza. Ludzie chodzą do kina, ponieważ chcą zapomnieć o kłopotach dnia codziennego i marzy im się odrobina relaksu. W związku z tym, takie osoby wybierają filmy, które mają gatunek komediowy lub obyczajowy. Takie pozycje zazwyczaj mają prostą fabułę i nie wymagają aż tak wiele uwagi i skupienia. Są jednak projekcje historyczne, które powinien zobaczyć każdy z nas. To filmy, które pokazują, jak wglądała Polska w dawniejszych latach. Jednym z takich filmów są Krzyżacy. Dlaczego warto wybrać się na taki film lub wypożyczyć go na płycie DVD do użytku domowego?

Składa się na to co najmniej kilka aspektów. Przede wszystkim, jest on oparty na znakomitej powieści Henryka Sienkiewicza. To rewelacyjny pisarz, który swego czasu otrzymał literacką Nagrodę Nobla. To już bardzo dużo mówi o jego umiejętnościach, które potrafił przekładać na papier. Krzyżacy ukazali się na ekranach kinowych dokładnie w 1960 roku. Choćby już dla tego powodu warto zobaczyć tę projekcję. Możecie zauważyć, jak w tamtych czasach produkowano filmy i w których aspektach różnią się od tych dzisiejszych. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że Krzyżacy to najlepszy film w historii naszej kinematografii. W ciągu dwóch miesięcy zobaczyło go ponad dwa miliony widzów! To naprawdę rewelacyjny wynik, a film podobał się ludziom też w innych częściach świata.

Bez wątpienia, wpływ miała na to rewelacyjna i wciągająca fabuła. Krzyżacy to powieść interesująca i intrygująca. Trzeba nadmienić, że akcja tego filmu rozgrywa się na przełomie XIV i XV wieku. W głównej mierze skupia się na konflikcie, który rozgrywa się pomiędzy Polakami, a Krzyżakami. Opisuje wojnę pomiędzy zwaśnionymi stronami, która odbyła się w 1410 roku. To dla naszego kraju bardzo ważna data i każdy powinien ją znać. Na pewno zobaczenie tego filmu pomoże w jej utrwaleniu. Krzyżacy poruszają także piękny wątek miłosny pomiędzy Danusią (córką Juranda ze Spychowa) i Zbyszkiem z Bogdańca. To jednak nie wszystko. Widzowie mogą z zapartym tchem śledzić losy uczuć Jagienki Zychówny także w kierunku Zbyszka. Fani miłosnych perypetii na pewno nie będą zawiedzeni.

Film nie byłby tak dobry, gdyby nie wspaniała obsada. Wymieńmy tylko kilka kluczowych postaci, bo wszystkich nie jest sposób. W rolę Juranda ze Spychowa wcielił się Andrzej Szalawski. Zbyszka z Bogdańca zagrał Mieczysław Kalenik, a Maćka z Bogdańca Aleksander Fogiel. Leon Niemczyk wystąpił jako Fulko de Lorche. W rolę Danusi Jurandówny wcieliła się Grażyna Staniszewska. Jagienka ze Zgorzelic została zagrana przez Urszulę Modrzyńską. W rolę Rotgiera wcielił się Tadeusz Kosudarski. Z kolei Zygfryda de Löwe zagrał Henryk Borowski. Kto zaś zagrał króla Władysława Jagiełło? Również znakomity aktor, Emil Karewicz. Nie można zapomnieć, że film Krzyżacy miał wspaniałych reżyserów, którzy umiejętnie doradzali aktorom w ich grze na planie. Całą ekipę dowodził Aleksander Ford. Drugimi reżyserami byli Karol Chodura i Zbigniew Kuźmiński. Muzykę do filmu napisał Kazimierz Serocki. Zdjęcia były autorstwa Mieczysława Jahody. Za scenografię odpowiadał zaś Roman Mann.

Na ten trwający blisko trzy godziny filmowy spektakl (dokładnie 166 minut) wydano blisko czterdzieści milionów złotych. Kwota bardzo duża, ale naprawdę opłacało się. Nawet osoby, które nie przepadają za historycznymi projekcjami, będą usatysfakcjonowane. Akcja jest ciekawa, a aktorzy zdecydowanie stanęli na wysokości zadania. Do tego dochodzą realistyczne sceny walk, które odpowiednio budują napięcie. Przede wszystkim jednak, ten film to kawał historii naszego kraju. Każdy Polak i Polka powinni ją znać. Wydarzenia z tych czasów miały olbrzymi wpływ na to, w którym teraz znajdujemy się miejscu. Oglądając Krzyżaków można poznać też kulturę i obyczaje, które panowały w tamtych czasach. Uważamy, że nikt, kto finalnie zdecyduje się na ten film, nie będzie zawiedziony. Jest wiele atrakcji i każdy na pewno znajdzie coś dla siebie.

 

Add Comment